Názvy článkov (ne)primerane priťahujúce pozornosť.

Autor: Anton Zaujec | 24.11.2011 o 18:16 | (upravené 24.11.2011 o 18:29) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  931x

Predstavte si nasledovný názov článku a ďalej čítajte akoby názvom skutočne bol: "Miliónová supervražda uneseného exprezidenta!" No, možno nebola ani tak miliónová, super to už vôbec nie, únos s tým vlastne nijak nesúvisí, ani nikto nezomrel, a čo v tom nadpise vlastne robí slovíčko exprezident?

 

Možno ste po prečítaní nadpisu splanuli očakávaním, čo úžasné sa asi v tomto článku dočítate a vaša neutíchajúca vytrénovaná zvedavosť po nových šokujúcich informáciách vás prinútila aby ste do neho nahliadli. No dúfam, že potom ako vás prvá veta vyviedla s tohto strašného omylu ste sa dostali aspoň po tieto slová. Ak áno, môžeme si navzájom ja a vy pogratulovať.

 

Vy mne preto, lebo aj napriek sklamaniu ktoré som vo vás možno vyvolal, ste sa odhodlali čítať ďalej. Ja vám vlastne z rovnakého dôvodu. A tiež preto lebo ešte nieste úplne „vygumovaný/á" nadpismi našej spoločnosti a možno hľadáte stále aj kúsok niečoho normálneho, nefantastického, obyčajného, ľudského.

 

Myslím že každý sme sa už s niečím podobným stretli. Necháme sa zlákať krásnou, vyvoňanou a vyšperkovanou titulkou a napokon po dočítaní článku zistíme, že niekto zas poriadne preháňal, alebo v tom horšom prípade písal o niečom úplne inom. Človek sa snaží týmto výstrelkom vyhýbať, no keď chce zostať aspoň trochu v obraze, podobným nezmyslom sa niekedy nevyhnete.

A zdá sa mi, že sa im človek vyhýba čím ďalej tým ťažšie. Je pravda že ich koncentrácia sa vysoko zvyšuje predovšetkým na určitých, bližšie nešpicifikovaných miestach, ktoré by si podľa mňa zaslúžili jediné a tým by bolo rázne použiť kláves Delete, prípadne kanister s benzínom a škatuľku bezpečnostných zápaliek. Ale aby sa neurazil niekto, kto si na podobných veciach vybudoval kariéru musím vyzdvihnúť aj ich dobré stránky. Napríklad otestovanie toho ako rýchlo je možno preskrolovať celú stránku od vrchu po spodok a späť, alebo že je čím oheň zakladať, no nie? Veď to je asi účel podobných masmedií. Alebo som niečo nepostrehol?

 

Čo je však viac ako zle, že je už takmer nemožné rozlíšiť medzi tým kto si zaslúži byť priložený do ohňa a kto nie. Keď vidíte správy a počujete na vlastné uši ako je celý národ klamaný v niečom s čím máte osobnú skúsenosť. Nech už je to akokoľvek dôležité alebo banálne, ako potom môžete ešte vôbec niečomu čo z médií počujete veriť? Keď je každá drobnosť upravená podľa prednastaveného vzoru, tak aby vyhovovala tomu kto vzor navrhol. Tak aby spĺňala kritéria úspechu a predovšetkým účelu.

 

Ale ja som vedel že si spomeniem. Tým účelom daných médií je vlastne zavádzať, manipulovať a odvracať pozornosť od skutočných problémov, ktoré nám majú pripadať ako nudné, nezaujímavé a obohrano dokola sa opakujúce. Nepotrebné pre život obyčajného človeka. Nepotrebné pre niekoho kto má zostať zaslepený a pozerať ako dostihový kôň s klapkami na očiach stále pred seba. Nepotrebné pre niekoho, kto by sa mohol náhodou zamyslieť, zastaviť sa a opýtať sa sám seba akú hru to tu kto s nami hrá. Nepotrebné pre niekoho kto má moc sa zastaviť a povedať aj ostatným „stoj".

 

Hra je však rozohraná veľmi dobre a všetky tromfy sú už v rukách džokejov. Zopár koní sa už okolo seba obzerá, zopár ich už dokonca strhlo klapky z očí a kričia na ostatných stoj. No je ich len pár a všetky ostatné buď nepočujú, alebo sa tvária že nepočujú a radšej sa podvolia plieskaniu bičom a bežia ako splašené. Pričom každý džokej vie a bojí sa toho, že si kôň môže povedať dosť a on sa na ňom neudrží ani čo by ako veľmi chcel.

 

V mojom prvom článku sa lúčim s nádejou toho, že raz skončí éra džokejov a príde éra koní. A ja viem, že raz príde.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?